Audzēšanas vēsture un tehnoloģija
Vairāku gadsimtu gaitā, kad pērļu parādīšanās būtība bija neskaidra, pērles tika vērtētas kā Dievu dāvana. Tas bija līdz tam laikam, kad cilvēks iemacījās patstāvīgi audzēt perlamutra pērles.
Pērles iesāka audzēt jau XIII gadsimtā. Ķīņieši bija pirmie, kas atklāja ka svešķermeņi, kuri tiek ievietoti saldūdens gliemju gliemežvākos, tiek pārklāti ar perlamutra slāni.
Ar speciālu lāpstiņu viltīgi atvēra gliemežvākus un ar bambuka nūjiņas palīdzību ievietoja iekšā māla bumbiņas, kauliņu paliekas, koka un vara gabaliņus, kā arī Buddas sīkus attēlus. Pēc tam gliemjus salaida atpakaļ ūdenī, bet pēc pāris gadiem savāca „ražu”. Kopš tā brīža tehnoloģija ir maz mainījusies, bet tiešī tā ļauj audzēt kvalitatīvākas pērles. Ir kļūdaini uzskatīt kultivētās pērles par makslīgām. Pērļu audzēšanas process ir ārkārtīgi sarežģīts un smalks. Tas notiek dažādās stadijās un aizņem vidēji no trīm līdz divpadsmit gadiem. Speciālistiem, kuri audzē pērles, praktiski nav iespējas ietekmēt pērļu augšanas procesu un rezultātus. Viņi nevar zināt, kā izskatīsies gatava pērle, kā arī nevar zināt to, ka gliemis neizmetīs pērli agrāk ārā, nekā tas ir nepieciešams. Ne visas pērles atbilst noteiktiem kvalitātes standartiem – šajā riskantajā darbā pastāv ļoti liels brāķa procents. Kad pienāk laiks „savākt ražu”, vērtīga pērle tiek atrasta tikai vienā no 7-10 austerēm. Gala rezultāts galvenokārt ir atkarīgs tikai no dabas.
Uz šo brīdi 99% no pērlēm pasaules juveliertirgū veido kultivētās pērles. Audzētās pērles – tās arī ir naturālās pērles, jo tās tiek audzētas dabiskajos apstākļos gliemjos-pērlenēs, bet tikai ar cilvēka kontroli un palīdzību.
Mūsdienās modernas pērļu audzētavas ir apgādātas ar augsti tehnoloģiskām laboratorijām. Šeit strādā kvalificēti speciālisti. Tas ļauj ievērojami paaugstināt kvalitāti un paaugstināt izgatavoto pērļu daudzumu.
Praktiski visas pērles, kuras tiek lietotas juvelierizstrādajumos, ir audzētas. Pēc savām butības tās ne ar ko neatšķiras no dabīgām pērlēm, bet sanāk daudzreiz lētāk.
Kultivēto pērļu pamatpiegādātāji ir Ķīna un Japāna. Japāna bija pirmā, kas prezentēja pasaules tirgū kultivētās pērles. Diemžēl, Japānas jūras ekoloģijas piesārņošana iznīcina pērļu izgatavošanas tradicionālās vietas un pasliktina to kvalitāti. Mūsdienās Ķīna kļūva par līderi kultivēto pērļu ražošanas jomā un uz šo brīdi to kvalitāte pārsniedz Japāņu pērļu kvalitāti. Mūsdienās vairākas slavenas kompānijas importē pērles no Ķīnas, bet piedavā ka no Japāņas, ar to iegūstot papildus peļņu. To var izskaidrot ar faktu, ka Ķīnā ūdens ir mazāk piesārņots un siltākas. Ķīnas pērlēm ir biezāks perlamutra slānis un ļoti spožs spīdums.